wtorek, 10 maja 2011

Jak ubrać niemowlę.

Autorem artykułu jest Adriana Miler



Ubieranie niemowląt może niekiedy stanowić dylemat. Czy ubrać body, czy kaftanik, rajstopki, czy spioszki...
Co warto mieć w szafie maluszka?
Ubieranie niemowląt może niekiedy stanowić dylemat. Czy ubrać body, czy kaftanik, rajstopki, czy spioszki...
Co warto mieć w szafie maluszka?

Body niemowlęce są niezastąpione na każda porę roku. I te z długim i z krótkim rękawkiem, a nawet na ramiączkach.Dla najmłodszych- body rozpinane- zakłada się je bez problemu i bez obawy na malutkie ciałko. Body doskonale zakrywają plecki, przytrzymuja pieluszkę, nie krępują ruchów. Producenci prześcigają się we wzornictwie- paski, kropki, kratka, wzory marynarskie, dla marynarza, policjanta, strażaka. Są tez body z napisami- kocham mamę, tatę, bacię, dziadka.

Kaftanik i koszulka niemowlęca są najlepsze dla noworodka i małego niemowlęcia – łatwo je założyc, nie przylegają mocno do ciałka i nie drażnią niezagojonego pępka. Kaftanik -zapinany z przodu na zatrzaski, czy guziczki. Koszulka często wiązana, czy też z napką i wiązaniem. Koszulki i kaftaniki są wręcz niezastąpione w garderobie noworodków i niemowląt.
Podobnie śpioszki - idealny strój dla leżącego niemowlęcia. Zapina się je na ramionach, więc nie uwieraja i nie uciskaja brzuszka . Są luźne - dziecko nie poci się w nich, ale też nie marźnie, bo dobrze okrywaja małe plecki. Te rozpinane wzdłuż nogawek umożliwiają szybką zmianę pieluszki u niemowlątPodobnie śpioszki- doskonale zakrywają plecki. Wskazane dla niewędrujących maluszków zarówno w ciągu dnia, jak i do spania. Dla raczkujących- w dzien bawełniane rajstopki, by umozliwiały swobodne ruchy.

Kupując ubranka dla dzieci warto pamiętac tez o pajacykach- to najwygodniejszy strój do spania dla maluszka. Nie ma gumek, tasiemek- więc nic nie uciska ciałka. Nawet jeśli malec się rozkopie- nie zmarźnie, bo pajacyk szczelnie go okrywa. Na chłodne dni- najlepszy jest pajacyk z dlugimi rękawami i nogawkami zakończonymi stopkami. Zapinany na całości na napki pozwala łatwo go zdjąc i założyć czy zmienić pieluchę. Może służyć też jako ubranko dzienne zakładane na body. Pajacyk uszyty z weluru- to doskonały ubiór wierzchni.

Modny i praktyczny rampers, czyli letni pajacyk to doskonały element garderoby na ciepłe dni. Wygodny w obsłudze dzięki dobrze rozmieszczonym zapięciom- łatwo go zdjąc i założyć, co przyspiesza przebieranie niecierpliwego malenstwa. Doskonale przytrzymuje pieluszkę.
Jeszcze skarpetki – zapewniają ciepło malym nóżkom, te z abs dodatkowow zabezpieczają przed upadkiem. Są tez paputki- ręcznie dziergane ogrzeją małe stopy, a te ze skórzaną podeszwą ułatwią chodzenie - skorka zapobiega ślizganiu się. Obowiązkowo czapeczka- często do kupienia w zestawach, okrywa uszka wrażliwe na przewianie i chroni maleńką główkę.

A na wierzch? Welurowe, czy polarkowe zestawy- bluza rozpinana, często z kapturem, do teog wygodne spodenki na gumeczce. Miękki i przyjemny strój nie krępuje ruchów i wygląda zgrabnie. Dresy, bo o nich tu mowa, to dosknały element uzupelniający garderobę dziecięcą. Dla dzieci tych mniejszych i większych takie ubranka jest dresy to przede wszystkim wygoda.
Obecnie można kupić ubranka dla niemowląt wykonane z wysokiej jakości bawełny posiadającej wymagane atesty i malowane bezpiecznymi farbami.
---

Zapraszam do sklepiku internetowego Ubranka dla niemowląt i dzieci


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 8 maja 2011

Metody leczenia niepłodności


Niemożność uzyskania ciąży po 12 miesiącach regularnego współżycia określamy mianem niepłodności. Leczenie jest procesem złożonym i długotrwałym. Obejmuje inseminacje, IVF, mikromanipulacje - ICSI, mrożenie i przechowywanie gamet oraz komórek jajowych, aspiracje plemników z najądrza/jądra.




W niniejszym artykule przedstawimy wyżej wymienione metody leczenia niepłodności.

Inseminacja

Jest to technika polegająca na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia. Dzięki rygorystycznej procedurze - selekcja plemników przy pomocy specjalnych płynów i urządzeń - można z bardzo złej spermy otrzymać plemniki, które posiadają prawidłową budowę i ruchliwość.

IVF 

Zapłodnienie pozaustrojowe (invitro) jest najbardziej specjalistycznym sposobem leczenia niepłodności. Stwarza szansę na posiadanie potomstwa w przypadkach, w których w sposób naturalny jest to niemożliwe oraz wtedy, gdy dotychczasowe leczenie nie było skuteczne.

ICSI

Mikroiniekcja plemnika do jaja (ICSI) jest uzupełnieniem zapłodnienia pozaustrojowego invitro. W części etapów procedury są takie same jak przy klasycznym zapłodnieniu pozaustrojowym. Metoda jest stosowana, gdy:
- wystąpi brak zapłodnienia przez IVF lub inne metody
- z powodu partnera nie zachodzi do zapłodnienia jaja (bardzo mała ilość plemników lub nie poruszają się)
- nie ma żadnych plemników w spermie ale dzięki operacji na najądrzu udało się odzyskać pojedyncze plemniki.

MESA, TESE

Są to techniki mikromanipulacji pozwalające na uzyskanie potomstwa u mężczyzn z azoospermią (brak plemników w ejakulacie).
MESA - Mikrochirurgiczna aspiracja plemników z najądrzy - pozwala na uzyskanie potomstwa u mężczyzn z azoospermią, u podstaw której leży niedrożność lub brak nasieniowodów.
TESE - pobranie tkanki jądra i wyizolowanie pojedynczych plemników - pozwala na uzyskanie potomstwa u mężczyzn z azoospermią, czyli brakiem plemników w spermie spowodowanym nieprawidłową funkcją kanalików jądrowych.

InVitro Maturation

To nowa technika zapładniania pozaustrojowego, istnieje od 2003 roku. Terapia charakteryzuje się zastosowaniem bardzo niskiej dawki gonadotropiny lub nawet zaniechaniem jej podawania pacjentce.

Kriokonserwacja

Nasienie i komórki jajowe mogą być przechowywane w niskiej temperaturze (-196°C) przez długi czas. Kriokonserwacja nasienia umożliwia zajście w ciążę partnerkom niepłodnych mężczyzn, dzięki zastosowaniu zamrożonego nasienia anonimowego dawcy.

Organizujemy przyjęcie urodzinowe w domu


Przygotowując się do organizacji przyjęcia urodzinowego zróbmy sobie plan. Jeśli będziemy działać zgodnie z tym co sobie zaplanowaliśmy, to możemy liczyć, iż nasze przyjęcie będzie niezapomniane. Oto kilka wskazówek:
Ustal datę i godzinę.
Organizując urodziny musimy wybrać dzień, w którym wyprawimy przyjęcie. Nie zawsze jest to dokładna data urodzin. Przeważnie na przyjęcie wybieramy dni wolne od pracy – sobotę i niedzielę.
Godzinę dostosujmy do wieku dziecka. Dla najmłodszych przyjecie możemy zorganizować w godzinach porannych, tak żeby maluchy miały czas na drzemkę poobiednią. Najczęściej jednak wybieramy godziny popołudniowe. Dla młodzieży możemy spokojnie wybrać godziny wieczorne.
Przyjęcia w domu (mieszkaniu) są iedealne dla starszych dzieci, które wyrosły już z sali zabaw (potocznych kulek) oraz na przyjęcia rodzinne.
Wybierz temat przyjęcia.
Dzieci chętnie uczestniczą w przyjęciach tematycznych. Temat dostosujmy do wieku i płci dzieci. Najczęściej wybierane tematy to: bal księżniczek, przyjęcia pirackie czy indiańskie. Najmłodszym możemy zorganizować przyjęcie z Kubusiem Puchatkiem (odpowiednie dla chłopców i dziewczynek), dla starszych odpowiednie będą przyjęcia z ich bohaterami filmowymi, np. z Hannah Montana, High School Musical czy Harry Potter. Dla młodzieży możemy urządzić imprezę w stylu lat 70-tych czy przyjęcie hawajskie.
Jeśli wybierzesz temat przyjęcia zrób sobie listę produktów jakie trzeba kupić aby udekorować pokój zgodnie z tematem.
Zrób listę gości.
Ustalmy razem z dzieckiem kogo chce zaprosić. Liczbę gości dostosujmy do warunków w jakich będzie organizowane przyjęcie. W małym mieszkaniu nie zmieści się cała grupa przedszkolna czy klasa. Pomyślmy także o kosztach organizowanego przyjęcia.
Wypisz zaproszenia.
Zaproszenia można zrobić samemu lub kupić gotowe.
Jeśli organizujesz przyjecie tematyczne dobrze by było aby zaproszenie nawiązywało do tematu przyjęcia.
Wypełnij zaproszenia czytelnie. Na zaproszeniu powinno się znaleźć:
- imię i nazwisko osoby zaproszonej
- data i godziny w jakich będzie przyjęcie
- miejsce imprezy (dokładny adres)
- dodatkowe informacje, np. o obowiązującym stroju
- telefon kontaktowy z prośbą o potwierdzenie przybycia
- podpis osoby zapraszającej
Zaproszenie najlepiej wręczyć osobiście lub dostarczyć za pośrednictwem poczty na kilka tygodni lub przynajmniej na tydzień przed urodzinami.
Przygotuj plan przyjęcia urodzinowego.
a) konkursy i zabawy
Jeśli będzie to przyjęcie tematyczne dobrze jest przygotować zabawy i konkursy zgodne z tematem przyjęcia. Spisz jakie rzeczy będą potrzebne aby móc je zorganizować i wpisz je na listę zakupów.
b) menu
Ustal jakie dania przygotujesz i zrób listę zakupów. Pamiętaj o torcie.
c) program przyjęcia
Na kartce rozpisz sobie program, np.
16.00 – 16.15 – powitanie gości
16.15 – 16.45 – tort
16.45 – 17.15 – zaproszenie do zabawy (zapisz jakie to będą zabawy)
17.15 – 17.30 – przerwa na poczęstunek
17.30 – 18.00 – konkursy (zapisz jakie to będą konkursy)
18.00 – 18.15 – przerwa na poczęstunek
18.15 – 18.45 – zaproszenie do zabawy (zapisz jakie to będą zabawy)
18.45 – 19.00 – zakończenie przyjęcia
Zrób zakupy.
Zakupy artykułów dekoracyjnych zaplanuj sobie dużo wcześniej. Wygodną formą zakupów są zakupy przez internet. Siedząc wygodnie w fotelu złóż zamówienie na balony, serpentyny, naczynia jednorazowe, serwetki i świeczki. Zamówienie zrób z listą, którą masz już przygotowaną. Oprócz zakupów artykułów dekoracyjnych pamiętaj o zakupie rzeczy potrzebnych do zabaw i konkursów. Na realizację zamówienia w sklepie internetowym przeznacz sobie ok. 7 dni roboczych.
Pamiętaj, że jeśli chcesz zamówić tort musisz to zrobić na kilka dni przed urodzinami.
Dzień przed przyjęciem zrób zakupy spożywcze.
Przygotuj poczęstunek.
To co możesz zrób dzień wcześniej, np. ciasto. Natomiast takie dania jak kanapki czy pizzę przygotuj w dniu przyjęcia.
Jeśli tort był zamawiany w cukierni pametaj, żeby go odebrać.
Dekoracje.
Pamiętaj aby pokój czy sala na przyjęcie była posprzątana. Usuń rzeczy, które będą przeszkadzać w zabawie.
Dzień przed urodzinami możemy zacząć dekorować pokój. Pamiętajmy, że jeśli organizujemy przyjęcie tematyczne dekoracje powinny nawiązywać do tematu imprezy.
Przygotujmy sobie balony, girlandy, serpentyny czy bannery.
W jedno miejsce odłóżmy rzeczy potrzebne do konkursów i zabaw.
W dniu urodzin dekorujemy stół. Na stół najlepiej położyć obrus jednorazowy. Ustawiamy talerze, kubki i sztućce (też najlepiej jednorazowe). Stół dekorujemy serwetkami i np. konfetti. Naczynia jednorazowe, serwetki mogą nawiązywać do tematu przyjęcia.
Wystawiamy produkty spożywcze, które nie muszą stać w lodówce.
Przygotujmy świeczkę na tort (może być cyferka, kilka świeczek czy np. fontanna tortowa) oraz zapałki lub zapalniczkę.
Przyjmujemy gości.
Przygotuj miejsce na okrycia wierzchnie i buty.
Jubilat powinien przywitać gości wraz z rodzicami.
Jeśli zaproszone dzieci zostają na przyjęciu bez rodziców (opiekunów) dobrze jest zapisać sobie do nich nr telefonu.
Poinformuj rodziców, o której mają odebrać dzieci.
Jeśli wszystkie dzieci nie znają się ze sobą, przedstaw je sobie.
Pokaż gościom gdzie będzie przyjęcie i z których pomieszczeń mogą korzystać.
Przyjęcie.
Po zebraniu wszystkich gości działaj zgodnie z planem, który masz już przygotowany.

Życzymy miłej zabawy!

Wyprawka do szpitala na poród - lista rzeczy z apteki + propozycje konretnych produktów


Wiele jest opracowań nt jak powinna wyglądać wyprawka do szpitala, ale nadal wiele ma się pytani - co konkretnie zabrać? Jakie produkty rekomendują mamy i jakie sa najlepsze dla dziecka? Poniżej lista przygotowana przez farmaceutów i mamy.
Poniższa lista drOlivii zawiera kosmetyki i leki które można kupić w aptece lub aptece internetowej i zawiera propozycje konkretnych produktów, ktore albo zdaniem mam - naszych klientek sprawidziły się najlepiej albo zdaniem naszych farmaceutów najlepiej spełniają swoją rolę. Zwykle sa podane dwie propozycje produktów - ekonomiczne i z "wyższej półki". Mamy nadzieję że takie opracowanie drOlivii tematu pomoże mamom w planowaniu zakupów.

img
Na czas porodu - dla mamy:
- lewatywa przed porodem, jeśli nie zapewnia jej szpital (np. Enema)
- pomadka do ust - które bardzo wysuszają się podczas porodu (np. pomadka organiczna - 0% chemii dr Hauschka lub balsam Iwostin)
oraz nie zapomnij o koszuli nocnej, maszynce do golenia, wodzie do picia i zegarku (by mierzyć skurcze)
Po porodzie - dla mamy
- wkłady poporodowe do 4 dnia po porodzie (Absorgyn podkłady poporodowe - 3-4 opakowania)
majtki siateczkowe - (np. Molipants wielorazowe lub jednorazowe Horizon)
- preparaty które przyśpiesza gojenie po nacięciu krocza (np. Tantum Rossa , globulki przyśpieszające golenie Cicatridina)
- podpaski ok 4 dnia po porodzie (Bella lub Always na noc - są najchłonniejsze i największe)
- płyn do higieny intymnej (Emulsja Lactacyd Femina polecana przez położne lub Pharmaceris M Pianka nowość drIreny Eris dla kobiet w ciązy i po porodzie)
- chusteczki do higieny intymnej (np. Cleanic z wyciągiem z babki lancetowatej)
- herbatka laktacyjna, mlekopędna - ułatwiająca rozwój laktacji przy małej ilości pokarmu (np. Hipp Herbatka dla matek karmiących lub Fitomix Herbapolu)
- maść na obolałe brodawki (np. PureLan lub AA Therapy Ja i Mama z lanoliną)
- wkładki laktacyjne (np. Bella 30 szt lub Avent 24 szt)
- kropelki do zmeczonych lub zaczerwienionych wysiłkiem oczu (np. Homeoptic nawilża i przynosi ulgę lub Starazolin na przekrwione oczy)
- kosmetyki wybralismy te wzmacniające nadwyrężone naczynka po wysyłku
-- krem, tonik do twarzy wzmacniający naczynka po wysiłku (seria organiczna Plante System Rosakalm lub Tołpa Rosacal)
-- balsam do ciała wzmacniający naczynka (Pharmaceris M lub organiczny Olejek dr Hauschka z tarniną)
-- woda micelarna do demakijażu (np. Rosakalm lub Pharmaceris N) + waciki
- szczoteczka + pasta (Sensodyne Whitening nawet przy nadwrażliwych dziąsłach lub Tołpa ChamosalDent)
- oraz nie zapomnij: biustonosze do karmienia, ręcznik, sztućce, kubek do picia, telefon z ładowarką, szlafrok, klapki pod prysznic, koszule nocne do karmienia (min 2) , coś do czytania lub słuchania 

Rzeczy dla dziecka:
- gaziki do przemycia pępuszka (np. bardzo miękkie Sterilux lub twardsze nasączone spirytusem Leko)
- Espiticon - bezpieczny lek na wzdęcia dla niemowlaka
- Aspirator do nosa Frida - bezpieczniejszy i polecany zamiast gruszki
- Oczyszczona woda morska z mikroelementami do codziennej higieny nosa u niemowląt (np. Marimer lub Disnemar)
- patyczki higieniczne do uszu (np. Cleanic lub Bella)
- nożyczki do paznokci (np. Cannon)
- termometr - najlepsze są te mierzące temerature w uchu (w rozsądnej cenie HUAIAN) lub termometr elektroniczny (pomiar w jamie ustnej, pod pachą lub w odbycie)
- przewijanie:
-- pieluszki dla niemowląt do 5kg (Bella Newborn lub Pampers Mini)
-- krem do pupy (np. Sudocrem lub Linomag)
-- do mycia niemowlęcia (mydełko Bambino lub Mustela żel do mycia niemowląt)
-- Oliwka do pielęgnaci ciała maluszka (Bambino lub Nivea Baby)
-- Chusteczki nawilżające dla niemowląt do 1 roku (np. Bella Baby Happy Sensitive lub Pampers Sensitive)
- Szczoteczka do czesania niemowląt (np. Canpol lub Gerber)
oraz pamietaj o: reczniczku, kocyku, skarpetkach, czapeczkach, kaftanikach

Gotowe propozycje leków i kosmetyków znajdziesz zebrane w jednym miejscu i gotowe do zakupu na www.drOlivia.pl Wyprawka do szpitala